Баня - полезни съвети!

Чести грешки при планиране на стилна и функционална баня

HANSGROHE METROPOL

Ремонтът на баня не е лесна работа, защото изисква средства, време и създава неудобства. Когато разработвате дизайнерски проект за стая, трябва незабавно да определите кои решения ще бъдат подходящи и кои не, като вземете предвид площта на стаята, вашите лични нужди и бюджета за ремонт.

Показваме селекция от основните грешки, които хората правят, когато ремонтират баните си. Като се научите как да ги избягвате, можете да създадете баня, която не само изглежда страхотно, но и функционира добре и е наистина удобна.

Избор на душ кабина и мивка за баня

Аргумент в полза на избора на душ кабина е, че повечето бани в модерните апартаменти са доста компактни. Това ще ви осигури достатъчно място за инсталиране на други функционални мебели.

Освен това, когато планирате баня, трябва да вземете предвид мащаба на мивката: твърде голям може да затрупа пространството, а малък може да бъде неудобен за извършване на определени действия, например измиване на косата или къпане на малко дете. За по-голямо удобство можете да се погрижите не само за размера на мивката, но и да монтирате смесител с изтеглящ се чучур от колекция Finoris на hansgrohe в хром, черно или матово бяло.

Съседна баня – да или не?

Това може да бъде или оптималното решение (за малко студио), или значителна грешка. Ако в апартамента има само една баня и има много потребители (да си представим например семейство с три деца), сутрин пред вратата на банята може да се образува опашка. В този случай е по-добре да отделите банята. За по-голямо удобство препоръчваме да монтирате малка мивка в тоалетната. За него е подходящ смесител с нисък чучур (например Logis 70, Vernis Blend 70, Vernis Shape 70 и др.).

hansgrohe-xtrastoris-bg-maistor

Липса на място за съхранение на неща и козметика

Прекомерното внимание към естетиката и пренебрегването на функционалността често води до факта, че няма къде да съхранявате необходимите неща (козметика, душ продукти, кърпи, халати). Често обмислени дизайнерски решения, като например вграден огледален шкаф вместо обикновено огледало, променят функционалността на пространството на банята към по-добро. Изглежда хармонично, когато шкафът с огледало има същата ширина като шкафа под мивката (или малко по-малко). Изберете мебели, изработени от водоустойчиви материали, които са проектирани да отговарят на пространството на вашата баня.

Помислете как използвате банята и какви предмети трябва да съхранявате там, след което определете специално място за тях. Например, електрическите четки за зъби и самобръсначките могат да се съхраняват в шкаф със захранване вътре, плитките чекмеджета с разделители са чудесни за продуктите за грим, а кърпите и тоалетните принадлежности могат да се поставят в дълбоки чекмеджета.

Лошо осветление в банята

Доста често в проектите за дизайн на баня се предпочитат прожекторите над мивката, над душ кабината или тоалетната, вместо да се създава многопластово осветление. Само наличието на прожектори води до факта, че банята е или прекалено светла и лишена от уютна атмосфера, или прекалено тъмна, когато осветлението е включено само над една зона.

В допълнение, яркото горно осветление създава сенки, когато се погледнете в козметично огледало – това е много неудобно при бръснене или нанасяне на грим.

За да разрешите този проблем, ви съветваме да планирате многослойно осветление, включващо няколко източника, като вземете предвид устойчивостта на лампите във влажна среда. Помислете за скрити LED ленти, тъй като те не консумират много енергия и могат да бъдат оставени включени, за да създадат тихо настроение. Те могат да бъдат разположени около огледала, окачени шкафове и др.

Проектът трябва да има работно осветление за удобна грижа за тялото, бръснене или нанасяне на грим

Подреждане на аксесоари, без да обмисляте как ги използвате

Липсата на внимание към поставянето на аксесоари (като нагреватели за кърпи, куки за кърпи, държачи за тоалетна хартия или държачи за тоалетни четки) се отразява на функционирането на цялото пространство. Ако не обърнете достатъчно внимание на оформлението, често използваните предмети може да се окажат недостъпни или монтираните на стената аксесоари може да попречат на отварянето на чекмеджетата или вратите на шкафа.

Преди да инсталирате аксесоари, трябва внимателно да проверите мястото, където планирате да ги закрепите, за да не попаднете случайно върху конструкцията, изработена от гипсокартон.

За собствениците на малки бани препоръчваме да обмислят стенни ниши hansgrohe XtraStoris вместо конвенционалните рафтове, за да придадат на банята усещане за простор и откритост.

Лошо проектирана вентилационна система

Недостатъчната вентилация може да бъде много неприятна – не само за вашия интериор, но и за вашето здраве. Влагата и мухълът, които се натрупват в невентилирана баня, могат да повредят аксесоари, мебели, дървени интериорни елементи, но още по-лошо, могат да причинят астма, алергии и други дихателни проблеми.

Най-добрият начин за справяне с този проблем е да използвате изпускателен вентилатор с достатъчна мощност, за да извлече влагата от въздуха и да я освободи навън през външни канали. Ако вашата баня има прозорец (дори малък), отворете го, за да позволите на допълнително количество свеж въздух в стаята.

Неправилни измервания (включително малки детайли)

Неточните измервания в даден проект могат да доведат до непредвидими разходи по време на ремонт. Често срещана грешка е да не се вземат предвид малките неща, като например как се отварят входната врата, вратите на шкафовете, душ кабините и др.

hansgrohe-wallstories-kolekciya-aksesoari-za-baniya-category-2-bg-maistor

Винаги измервайте няколко пъти, преди да изберете аксесоари за баня и арматура, за да сте сигурни, че пасват. Помислете как ще се отварят вратите и чекмеджетата и как ще се движите в пространството. Вашият дизайнер, ръководител на проекта и монтажник трябва да могат да ви помогнат в този труден процес.

В какъв ред да поръчам санитарен фаянс, мебели и аксесоари за баня?

Ремонтите на бани обикновено се извършват по начин, подобен на този по-долу, въпреки че трябва да се консултирате с вашите изпълнители, преди да поръчате:

  1. изберете подходящи водопроводни и електрически инсталации;
  2. помислете за вентилация;
  3. шпакловка на стените и тавана;
  4. монтирайте тоалетна, вана (ако е необходимо и има място), душ корито или душ на нивото на пода;
  5. оборудвайте душ кабината на нивото на пода с дренажна система, например hansgrohe RainDrain;
  6. покрийте пода и/или стените с предварително избрани плочки;
  7. монтиране на мебели, мивка(и) и кранове (за мивка, вана, душ и биде);
  8. оборудвайте банята с осветителни и отоплителни устройства (релси за кърпи);

Накрая добавете финални щрихи като обработка на прозорци, огледала, държачи за кърпи, държачи за тоалетна хартия и др.

Обърнете внимание, че редът на закупуване на неща за банята се влияе значително от два фактора: времето за работа върху избраните от вас мебели, доставката на необходимия водопровод, както и редът, в който се изпълнява целият процес на реконструкция.