- Смесители за мивка
- Смесители за вана
- Смесители за душ
- Смесители за биде
- Смесители за вграждане
- Термостатни смесители
- Душ системи
- Душове за баня
- Мивки за баня
- Мебели за баня
- Аксесоари за баня
- Вани
- Душ кабини, корита и паравани
- Структури за вграждане
- Тоалетни чинии
- Бидета / писоари
- WC Комплекти
- Сифони за баня
- Вентилатори за баня
Как да изберем смесител за кухня или баня?
Смесителят трябва да е стилен, лесен за използване и да издържи възможно най-дълго. Но гамата от модели е толкова широка, че е лесно да се объркате. В тази статия ние от Bg-maistor.com ще обясним редица важни критерии, на които трябва да обърнете внимание, когато купувате смесител за баня или кухня. Прочетете, за да намерите идеалния модел, който е точно за вас.
Видове смесители
Двуръкохватковият смесител е познат, надежден и лесен за използване тип смесител. В него един вентил регулира подаването на студена вода, а другият регулира подаването на топла вода. Въпреки това не е толкова лесно да получите желаната температура и след изключване на водата трябва да регулирате всичко отново. Такива кранове са търсени в селски стил и класически интериор, където по-модерните модели не са напълно подходящи.
Едноръкохватковият смесител ви позволява да регулирате налягането и температурата на струята с едно движение. Днес това е най-популярният модел, представен в различни дизайни. Има продукти с дръжка, която се върти от една страна на друга и с лост, който се движи нагоре и надолу. Има и смесители с джойстик, чийто лост е във вертикално положение и се движи напред-назад, подобно на превключване на скоростите в автомобил. В сравнение двуръкохватковите смесители, тези смесители са по-трудни за монтаж и ремонт, а също така са по-взискателни към качеството на водата. Но вероятността от изтичане е минимална.
Термостатният смесител е много удобен и практичен. Един лост задава удобна температура на водата, която след това се поддържа от термостат. Това е отлична възможност за банята, която ще избегне неприятни изненади под формата на контрастен студен душ. Освен това с него не е нужно да се притеснявате, че ще изтече вряща вода, когато миете ръцете си. Такива модели обаче са доста скъпи.
Безконтактният кран е най-модерният модел, който ви позволява да извършвате хигиенни процедури възможно най-удобно и бързо. Дизайнът е оборудван с инфрачервен сензор, който реагира на движенията на ръцете. Има и по-сложни продукти със сензорен контролен панел, с който можете да контролирате и наблюдавате параметрите на потока. Такива кранове не са практични за душ или вана, където е необходим непрекъснат поток. Но това решение е идеално за кухнята, тъй като е много хигиенично: не е необходимо да докосвате крана с ръце, които се замърсяват по време на процеса на готвене.
Материали за кранове
За да изберете правилния смесител за мивка, трябва да се ръководите не само от неговия дизайн. Надеждността и издръжливостта на продукта до голяма степен се определя от материала на вътрешните елементи, като клапанна ос и патрон, както и от самия корпус и неговото покритие.
Материали на вътрешните части
Керамиката – елементите от нея са топлоустойчиви, почти не абсорбират влага и имат висока механична и химическа якост. Освен това материалът не е податлив на корозия.
Месингът издържа на постоянно взаимодействие с вода и също така не е склонен към корозия. Това е здрав и издръжлив материал, който не се влияе от температурни промени.
Корпусни материали
Неръждаемата стомана е практичен материал, който не се страхува от високи температури, не се окислява и е устойчив на химикали. Единственият недостатък на смесителите от неръждаема стомана е тяхната висока цена.
Месинговите сплави също са добър избор. Корпусът от тази сплав е здрав, издръжлив и устойчив на корозия. Въпреки това е доста тежък.
Силуминът (сплав от алуминий и силиций) е много лек, но се характеризира с крехкост. Освен това продуктите, произведени от него, са доста скъпи.
ЦАМ е цинкова сплав, понякога с примеси на алуминий, мед и магнезий. От него се правят бюджетни кранове. Въпреки това, хлорът, съдържащ се в течащата вода, в крайна сметка корозира корпуса и се образуват течове.
Пластмасата е добра, защото не ръждясва, има ниска топлопроводимост и е устойчива на хлор. Но в същото време това е крехък материал, който бързо губи външния си вид. Така че експлоатационният живот на пластмасовите кранове е много по-кратък от металните.
Материали за стилизиране на кранове
Хромирането е издръжливо и лесно за поддръжка и има най-дълъг експлоатационен живот.
Керамичните вложки изглеждат много елегантни и могат да бъдат направени в различни нюанси.
Никелираните покрития са силно устойчиви на корозия, силно полирани и изглеждат стилно. Те могат да имат лъскава или матова повърхност. Никелът обаче може да предизвика алергии.
Емайловото покритие обикновено има матова или зърнеста текстура. Не оставя засъхнали капки и пръстови отпечатъци. Но такива кранове изискват внимателна грижа, тъй като са склонни да ръждясват. Гранитното покритие има добри естетически качества и се съчетава идеално с каменни плотове и мивки. Но с течение на времето може да се напука.
Медта и бронзът придават на продукта луксозен вид, но в същото време увеличават цената му. Тези кранове изглеждат страхотно в класически и винтидж интериор.
Размери и дизайн на чучура
Стилен смесител в модерна кухна
Също толкова важно е да знаете как да изберете смсесител въз основа на характеристиките на чучура. Неговите размери, дизайн и форма са важни.
Височината на чучура обикновено е в диапазона 20-90 см. Изборът на този параметър зависи от предназначението на смесителя и размера на мивката. Така че за кухнята си струва да разгледате по-отблизо висок или среден чучур, който ще ви позволи лесно да миете съдове и да събирате вода в контейнери с различни размери. За да не се пръска, в случай на дълбоко измиване е по-добре да изберете висок. Но за мивка за баня, предназначена за измиване на ръцете и измиване на лицето, можете спокойно да изберете нисък чучур. Но ако в къщата има домашен любимец, който трябва да се къпе, тогава е по-добре да вземете по-високата опция.
Дължината на чучура варира от 3 до 50 см. За малки мивки и бидета е по-подходящ къс. Що се отнася до ваните, за тях трябва да изберете чучур с такава дължина, че водата да не тече отстрани, а да се излива в купата. Също така е важно да запомните, че смсесител, предназначен за мивка, не може да се монтира върху вана, тъй като изисква различен капацитет на потока.
Дизайнът на чучура може да бъде статичен или въртящ се. Вторият е удобен, когато трябва да обслужвате двойна мивка в кухнята или едновременно мивка и вана. И в кухните, за удобство, често се използват – Смесители за кухня с изтеглящ/издърпващ се чучур.
Смесителите се предлагат в голямо разнообразие от форми на пазара. Сред целия асортимент си струва да се подчертаят каскадните – тесни и широки. През такъв чучур минава 2-3 пъти повече вода, което е напълно неикономично. Но външният вид на тези модели е много впечатляващ, благодарение на което те могат да бъдат избрани като стилно допълнение към модерен интериорен дизайн на баня.
Видове смесители по метод на монтаж
Вече разбрахме как да изберем правилния смесител в зависимост от материала, покритието и размерите на чучура. Остава да разберем какви опции има за вида на инсталацията.
И така, смесителят може да бъде монтиран:
- На плота;
- На мивката. Тук ще ви трябва и подходящ модел умивалник със специално проектиран отвор;
- На стената. Смесители за кухня за стенен монтаж. Смесителите с този вид монтаж са вградени. Това означава, че при избора на такъв модел е необходимо да се монтират необходимите елементи на смесителя в стената на етапа на водопроводната инсталация.
- На пода. Тези смесители също са вградени, но елементите се монтират в пода, а не в стената. Такива модели се използват доста рядко – например за свободностояща вана.
Важно заключение
Как да изберем смесител, така че да е удобен, издръжлив и да се съчетава добре с интериора на стаята? Поръчвайки смесител от онлайн магазин bg-maistor.com, не е нужно да се тревожите по този въпрос и да разчитате изцяло на професионалистите. Нашите специалсти ще ви помогнат да изберете кран, който да съчетава надеждност, ергономичен дизайн и да се вписва перфектно в стилистичната концепция.